You Are Here: Home » Sports » ASWA Prep Football Rankings: Center Point continues its climb, the rest remain within top 5

ASWA Prep Football Rankings: Center Point continues its climb, the rest remain within top 5

By Joshua Huff, sports editor

Little has changed this week for teams in The Trussville Tribune coverage area. Hewitt-Trussville remains in fifth place in Class 7A with the biggest fall in the class coming from upcoming opponent Hoover. The Bucs fell from first to fourth after falling to Thompson this past Friday.

In Class 6A, Pinson Valley and Clay-Chalkville remain in second and fourth, respectively. The two clash this Friday with the Cougars set to make the biggest jump should they win.

In Class 5A, Center Point continues its climb up the ladder while Springfield falls out of the rankings after a loss to Sylacauga.

Here are this week’s Alabama Sports Writers Association high school football rankings, with first-place votes, win-loss record and total poll points:

 

CLASS 7A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Thompson (18); 3-0; 285

2. McGill-Toolen (7); 2-0; 249

3. Central-Phenix City (1); 2-1; 205

4. Hoover; 2-1; 180

5. Hewitt-Trussville; 3-0; 169

6. Mountain Brook; 3-0; 118

7. Theodore; 3-0; 97

8. Lee-Montgomery; 3-0; 81

9. Austin; 3-0; 45

10. Auburn; 2-1; 36

Others receiving votes: Prattville (2-0) 9, Vestavia Hills (2-0) 7, James Clemens (1-2) 1.

 

CLASS 6A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Saraland (23); 3-0; 302

2. Pinson Valley (2); 2-1; 225

3. Muscle Shoals; 3-0; 208

4. Clay-Chalkville (1); 3-0; 185

5. Hueytown; 3-0; 158

6. Oxford; 3-0; 121

7. Blount; 3-0; 108

8. Opelika; 3-0; 87

9. Wetumpka; 2-1; 45

10. Carver-Montgomery; 3-0; 21

Others receiving votes: Bessemer City (2-0) 5, Fort Payne (3-0) 5, Gardendale (3-0) 5, Dothan (2-1) 3, Jackson-Olin (1-2) 2, Paul Bryant (3-0) 1, Spanish Fort (1-1) 1.

 

CLASS 5A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Jasper (22); 2-0; 298

2. Central-Clay Co. (2); 2-0; 230

3. Ramsay (2); 2-1; 192

4. Etowah; 3-0; 183

5. Russellville; 2-0; 126

6. Pleasant Grove; 3-0; 124

7. Demopolis; 2-1; 95

8. Madison Aca.; 2-1; 80

9. Bibb Co.; 3-0; 62

10. Center Point; 2-1; 23

Others receiving votes: Alexandria (1-0) 18, Briarwood (0-2) 13, Sylacauga (3-0) 12, Vigor (1-1) 8, Greenville (2-1) 5, Jackson (2-0) 5, Hamilton (2-0) 3, Brewer (2-0) 2, Citronelle (3-0) 2, Guntersville (2-0) 1.

 

CLASS 4A

Team (first-place); W-L; Pts

1. UMS-Wright (26); 2-0; 312

2. Hokes Bluff; 2-0; 229

3. American Chr.; 2-0; 209

4. Catholic-Montgomery; 3-0; 179

5. Hillcrest-Evergreen; 2-1; 145

6. Headland; 3-0; 127

7. Jacksonville; 2-1; 106

8. Good Hope; 3-0; 73

9. Andalusia; 1-2; 53

10. Brooks; 2-1; 23

Others receiving votes: Williamson (2-0) 8, Montevallo (2-1) 7, Anniston (1-1) 2, Deshler (1-2) 2, Handley (1-1) 2, St. John Paul II (2-1) 2, Escambia Co. (2-0) 1, Fairview (2-1) 1, North Jackson (0-2) 1.

 

CLASS 3A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Flomaton (24); 2-0; 306

2. Piedmont (1); 2-0; 225

3. Gordo (1); 3-0; 206

4. Randolph Co.; 2-0; 180

5. Pike Co.; 2-0; 159

6. Providence Chr.; 3-0; 135

7. Midfield; 2-0; 91

8. St. James; 3-0; 73

9. Mobile Chr.; 1-1; 50

10. Geraldine; 2-1; 33

Others receiving votes: Saks (2-1) 7, T.R. Miller (2-0) 7, Walter Wellborn (3-0) 7, Pike Road (3-0) 2, Susan Moore (3-0) 1.

 

CLASS 2A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Fyffe (26); 2-0; 312

2. Luverne; 2-0; 226

3. Ohatchee; 2-0; 176

4. Abbeville; 2-0; 156

5. Addison; 2-1; 151

6. Collinsville; 3-0; 140

7. Leroy; 1-1; 95

8. Reeltown; 3-0; 82

9. Colbert Co.; 3-0; 61

10. Aliceville; 1-1; 28

Others receiving votes: Daleville (3-0) 27, Cottage Hill (2-0) 17, Red Bay (3-0) 5, Highland Home (1-1) 4, Cedar Bluff (2-0) 1, Ranburne (2-0) 1.

 

CLASS 1A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Mars Hill Bible (20); 2-0; 292

2. Maplesville (6); 2-0; 246

3. Sweet Water; 2-0; 202

4. Brantley; 2-0; 178

5. Lanett; 3-0; 155

6. Pickens Co.; 2-0; 116

7. South Lamar; 2-0; 97

8. Linden; 2-1; 66

9. Spring Garden; 1-1; 50

10. Decatur Heritage; 3-0; 27

Others receiving votes: Millry (2-0) 18, Elba (2-1) 13, R.A. Hubbard (3-0) 12, Marion Co. (3-0) 7, Donoho (2-0) 1, Florala (2-1) 1, Fruitdale (3-0) 1.

 

AISA

Team (first-place); W-L; Pts

1. Glenwood (17); 4-0; 285

2. Autauga Aca. (8); 1-1; 237

3. Wilcox Aca.; 3-0; 211

4. Chambers Aca. (1); 3-0; 200

5. Macon-East; 1-0; 136

6. Edgewood; 3-0; 135

7. Southern Aca.; 3-0; 82

8. Crenshaw Chr.; 2-0; 74

9. Tuscaloosa Aca.; 2-1; 39

10. Bessemer Aca.; 2-2; 37

Others receiving votes: Monroe Aca. (1-2) 16, Escambia Aca. (0-2) 11, Lowndes Aca. (2-0) 8, Jackson Aca. (2-0) 5, Morgan Aca. (1-2) 3, Springwood (2-1) 3.

Scroll to top