By Erik Harris, sports editor
Two local clubs appear in this week’s Alabama Sports Writer’s Association softball poll.
In Class 7A, Hewitt-Trussville remains steady at No. 1, while Springville holds at No. 8 in Class 6A. The Huskies hit the road for an Area 6 tilt with Vestavia Hills Thursday night. The Tigers are back in tournament play this weekend in Oxford.
See complete state softball rankings below.
CLASS 7A
1. Hewitt-Trussville (23-1-1)
2. Fairhope (20-1)
3. Bob Jones (13-3)
4. Spain Park (17-4)
5. Central-Phenix City (17-1)
6. Vestavia Hills (14-4)
7. Thompson (22-4)
8. Austin (14-5)
9. Sparkman (10-2)
10. Hoover (18-10)
Others nominated: Albertville (12-8), Alma Bryant (12-5), Auburn (13-7), Baker (8-15), Dothan (23-6), Enterprise (12-12), Oak Mountain (14-6), Theodore (24-6).
CLASS 6A
1. Athens (23-5)
2. Helena (21-4)
3. Spanish Fort (19-3)
4. Buckhorn (17-4)
5. Hazel Green (19-9)
6. Pell City (17-3)
7. Fort Payne (17-2)
8. Springville (14-5)
9. Hillcrest-Tuscaloosa (22-5)
10. Muscle Shoals (17-1)
Others nominated: Baldwin County (7-5), Chelsea (13-8), Chilton County (16-11), Cullman (12-7), Gardendale (14-10-1), Hartselle (12-11), Mortimer Jordan (7-14-1), Robertsdale (11-6), Saraland (16-7), Scottsboro (10-10), Wetumpka (18-10).
CLASS 5A
1. Faith Academy (14-1-1)
2. Tallassee (14-7-2)
3. Brewbaker Tech (20-3)
4. Elmore County (22-6)
5. Hayden (18-5-1)
6. Ardmore (12-8)
7. Alexandria (16-8)
8. Satsuma (17-4)
9. Lawrence County (20-10)
10. Corner (10-5)
Others nominated: Andalusia (14-10), Douglas (12-2), East Limestone (11-5-1), John Carroll (15-7), Lincoln (15-12), Rehobeth (10-12), Sylacauga (11-3-1).
CLASS 4A
1. Curry (27-5)
2. Rogers (15-3)
3. Cleburne County (20-5)
4. Northside (24-6)
5. Madison County (19-5)
6. Dale County (16-12)
7. North Jackson (14-9)
8. Etowah (19-5)
9. St. James (14-5)
10. Wilson (11-8)
Others nominated: Alabama Christian (10-12), Cherokee County (11-8), Gordo (13-11), LAMP (14-6), Madison Academy (11-2), Oneonta (11-5), Priceville (11-7-1).
CLASS 3A
1. Prattville Christian (15-5)
2. Houston Academy (21-3)
3. Plainview (16-2-1)
4. Pleasant Valley (16-7)
5. Mobile Christian (15-5)
6. Opp (20-6-1)
7. Danville (11-5)
8. Wicksburg (20-11)
9. Fyffe (7-5-2)
10. Winfield (14-8-1)
Others nominated: Elkmont (9-3-1), Geraldine (11-5-1), Oakman (7-8).
CLASS 2A
1. Pisgah (13-4)
2. Sumiton Christian (12-8)
3. Hatton (13-11)
4. G.W. Long (11-2)
5. Leroy (24-3)
6. Mars Hill Bible (16-9)
7. Orange Beach (18-5)
8. Spring Garden (11-4)
9. Sand Rock (10-9-1)
10. Red Bay (10-6)
Others nominated: Cold Springs (9-6), Falkville (9-9), Vincent (12-3), West End (6-0).
CLASS 1A
1. Brantley (13-5)
2. Skyline (11-2)
3. Holy Spirit (5-7)
4. South Lamar (11-3)
5. Appalachian (8-2)
6. Ragland (8-8)
7. Sweet Water (11-14)
8. Kinston (9-10)
9. Millry (13-8)
10. Athens Bible (6-7)
Others nominated: Belgreen (7-7), Berry (8-10), Cherokee (12-4), Waterloo (5-11).
AISA
1. Pike Liberal Arts (18-7)
2. Macon East (23-9)
3. Clarke Prep (20-5)
4. Bessemer Academy (12-3)
5. Glenwood (18-11-1)
6. Hooper Academy (16-9)
7. Edgewood (14-13)
8. Southern Academy (15-3)
9. Lakeside (11-13)
10. Abbeville Christian (12-10)
Others nominated: Jackson Academy (8-2).