The Alabama Sports Writers Association high school football rankings with first-place votes, win-loss record and total poll points:
CLASS 7A
Team (first-place); W-L; Pts
- Thompson (22); 6-0; 264
- Hoover; 6-0; 195
- Auburn; 6-0; 176
- Central-Phenix City; 6-0; 154
- Theodore; 5-0; 126
- Hewitt-Trussville; 5-1; 111
- James Clemens; 6-0; 92
- Fairhope; 4-1; 55
- Enterprise; 5-1; 39
- Oak Mountain; 4-1; 36
Others receiving votes: Baker (4-1) 6.
CLASS 6A
Team (first-place); W-L; Pts
- Spanish Fort (19); 5-0; 255
- Clay-Chalkville (3); 5-0; 207
- Briarwood; 6-0; 171
- Hartselle; 6-0; 148
- Helena; 6-0; 115
- Mountain Brook; 5-1; 106
- Jackson-Olin; 5-0; 68
- Pinson Valley; 4-2; 67
- McAdory; 5-1; 56
- Hueytown; 5-1; 32
Others receiving votes: Opelika (3-3) 15, Homewood (4-1) 5, Muscle Shoals (5-0) 4, Northridge (6-0) 4, Hillcrest-Tuscaloosa (3-2) 1.
CLASS 5A
Team (first-place); W-L; Pts
- Pike Road (17); 5-0; 248
- Pleasant Grove (5); 4-1; 213
- Leeds; 6-0; 173
- Alexandria; 5-0; 153
- Guntersville; 5-1; 105
- Central-Clay Co.; 5-1; 104
- UMS-Wright; 4-1; 101
- Russellville; 5-1; 42
- Faith-Mobile; 3-2; 39
- Parker; 5-0; 37
Others receiving votes: Greenville (4-1) 12, Andalusia (4-2) 10, Ardmore (5-0) 9, St. Paul’s (2-3) 5, Boaz (5-1) 1, Center Point (4-2) 1, Fairview (4-1) 1.
CLASS 4A
Team (first-place); W-L; Pts
- Handley (19); 4-0; 251
- Madison Aca. (2); 4-1; 195
- Vigor; 5-0; 177
- American Chr. (1); 4-1; 164
- Williamson; 4-2; 101
- Northside; 4-1; 98
- West Limestone; 4-1; 70
- Central-Florence; 6-0; 64
- Gordo; 4-2; 62
- Brooks; 5-0; 26
Others receiving votes: St. James (4-1) 12, Cherokee Co. (4-1) 11, Randolph (6-0) 11, West Blocton (5-0) 5, Etowah (3-2) 2, St. Michael (4-1) 2, Bibb Co. (4-2) 1, Jackson (4-2) 1, Priceville (4-1) 1.
CLASS 3A
Team (first-place); W-L; Pts
- Fyffe (21); 4-0; 261
- Piedmont (1); 5-0; 195
- Catholic-Montgomery; 6-0; 182
- Flomaton; 4-0; 150
- Trinity; 5-0; 128
- Opp; 5-1; 94
- Winfield; 6-0; 73
- Plainview; 4-1; 63
- Lauderdale Co.; 6-0; 27
- Montgomery Aca.; 4-2; 25
Others receiving votes: Saks (5-1) 22, T.R. Miller (4-2) 16, Bayside Aca. (4-2) 10, Excel (4-1) 4, Wicksburg (5-1) 2, Geraldine (3-2) 1, Southside-Selma (4-1) 1.
CLASS 2A
Team (first-place); W-L; Pts
- Clarke Co. (10); 4-1; 220
- Lanett (8); 4-2; 204
- Mars Hill Bible (2); 3-2; 167
- Ariton (2); 6-0; 157
- Elba; 5-1; 147
- Falkville; 4-1; 100
- Spring Garden; 4-1; 84
- Cleveland; 4-1; 61
- Southeastern-Blount; 5-0; 28
- Colbert Co.; 5-1; 20
Others receiving votes: G.W. Long (3-1) 15, Leroy (4-1) 12, Geneva Co. (3-2) 11, Luverne (4-0) 9, Sand Rock (4-1) 6, Aliceville (4-2) 4, Midfield (4-1) 4, B.B. Comer (4-2) 3, Tanner (4-2) 2.
CLASS 1A
Team (first-place); W-L; Pts
- Brantley (15); 4-0; 241
- Sweet Water (7); 5-0; 218
- Maplesville; 6-0; 177
- Pickens Co.; 4-1; 124
- Notasulga; 5-0; 121
- Decatur Heritage; 4-2; 93
- Wadley; 6-0; 91
- Millry; 4-1; 79
- Loachapoka; 3-1; 42
- Keith; 5-1; 35
Others receiving votes: Marion Co. (5-1) 16, Samson (5-1) 13, Sumiton Chr. (4-1) 4.
AISA
Team (first-place); W-L; Pts
- Escambia Aca. (21); 5-0; 261
- Autauga Aca. (1); 5-0; 199
- Pike Liberal Arts; 5-1; 178
- Chambers Aca.; 5-1; 128
- Glenwood; 3-2; 123
- Sparta; 5-0; 114
- Jackson Aca.; 5-0; 92
- Patrician; 3-2; 65
- Crenshaw Chr.; 4-1; 45
- Morgan Aca.; 3-2; 20
Others receiving votes: Lee-Scott (3-2) 14, Bessemer Aca. (1-3) 10, Tuscaloosa Aca. (2-3) 5.