You Are Here: Home » Local News » Hewitt Trussville’s lady Huskies, Borden, Maze, named to the class 7A All- State softball first team

Hewitt Trussville’s lady Huskies, Borden, Maze, named to the class 7A All- State softball first team

From The Trussville Tribune staff reports 

During an annual banquet in Montgomery this evening, the Alabama Sports Writer Association will be honoring the state’s top athletes.

2018 Alabama Sports Writer Association All-State Softball list:

CLASS 7A

First Team

P — Alea Johnson, Fairhope, 8th

P — Hannah Mynard, Enterprise, Sr.

P — Annabelle Widra, Spain Park, Fr.

P — Hannah Pitts, Auburn, Fr.

C — Hannah Borden, Hewitt Trussville, Jr.

1B — Victoria Ortiz, Baker, Sr.

2B — Caitlin McRee, Baker, Jr.

SS — Shelby Newsome, Central-Phenix City, So.

3B — Crystal Maze, Hewitt Trussville, Fr.

OF — Maddie Majors, Spain Park, Jr.

OF — Taylor Davis, Sparkman, Sr.

OF — Bella Wiggins, Fairhope, Fr.

DH — Brooke Pooler, Sparkman, Jr.

DH — Lauren Haskins, Thompson, Jr.

UTL — Maddie Parks, Tuscaloosa County, Jr.

UTL — Samantha Yarbrough, Fairhope, Sr.

Pitcher of the Year: Annabelle Widra, Spain Park

Hitter of the Year: Lauren Haskins, Thompson

Player of the Year: Samantha Yarbrough, Fairhope

Coach of the Year: Matt Stonbraker, Smiths Station

Second Team

P — Bailey Whitfield, Thompson, Sr.

P — Victoria Nichols, Mary Montgomery, So.

P — Molly Cobb, Hewitt Trussville, Jr.

P — Emma Hindi, Prattville, Sr.

C — Aubrie Lisenby, Bob Jones, Fr.

1B — Laura Harbin, Buckhorn, So.

2B — Pepper Nichols, Hoover, Sr.

SS — Lila Young, James Clemens, Jr.

3B — Kamryn Warman, Sparkman, So.

OF — Tate Moseley, Hewitt Trussville, Sr.

OF — Kristen White, Central-Phenix City, 8th

OF — TyNitra Wilson, Prattville, Jr.

DH — Kennedy Foote, Thompson, So.

DH — Jada Askew, Auburn, Jr.

UTL — Emma Jarrett, Bob Jones, Jr.

OF — Kristen White, Central-Phenix City, 8th

OF — TyNitra Wilson, Prattville, Jr.

DH — Kennedy Foote, Thompson, So.

DH — Jada Askew, Auburn, Jr.

UTL — Emma Jarrett, Bob Jones, Jr.

UTL — Cassidy Duskin, Sparkman, So.

Honorable Mention

Pitcher: Melissa Townsend, Prattville, Jr.; Breanna Cameron, Smiths Station, Sr.

Catcher: Madison Bubel, Thompson, Sr.; Cassady Greenwood, Oak Mountain, Sr.

First base: Sarah Simon, James Clemens, Jr.; Torie Denkers, Oak Mountain, Sr.

Second base: Kinley Adams, Buckhorn, So.

Third base: Sydney Belcher, Smiths Station, Sr.; Mary Claire Wilson, Vestavia Hills, So.

Shortstop: Merritt Cahoon, Vestavia Hills, Sr.; Bailey Bowers, Spain Park, Jr.

Outfield: Kindall Deramus, Thompson, Jr.; Jenna Galloway, Oak Mountain, Sr.

Designated hitter: Caroline Wooley, Spain Park, Jr.; Katie Atkins, Tuscaloosa County, Sr.

Utility: Caroline Brandt, Auburn, Jr.; Hope Mynard, Enterprise, Sr.; Tia Coleman, Theodore, Jr.
Scroll to top